ועדת אתיקה אוניברסיטאית

עודכן: 11.05.2021
  • כללי

חברי ועדת האתיקה האוניברסיטאית:

פרופ' מאיר להב - יו"ר הוועדה

פרופ' אלי איזנברג, פרופ' עופר אמיר, פרופ' ראובן דר, פרופ' רונית ליכטנטריט, פרופ' מאירה פוליאק, פרופ' אורנה פלג, עו"ד קרן רפלנסקי-אלעד, פרופ' דניאל שפשלוביץ ועו"ד דור זילברג (נציג ציבור).

 

גב' עינת ברלוביץ – מרכזת ועדת האתיקה האוניברסיטאית 

                             טל': 03-6409641, כתובת דוא"ל: ethicsbe@tauex.tau.ac.il

 

באוניברסיטת תל אביב, כבשאר המוסדות האקדמיים בישראל, פועלת ועדה העוסקת בהיבטים האתיים של מחקרים בבני-אדם – ועדת אתיקה אוניברסיטאית:

 

IRB- INSTITUTIONAL REVIEW BOARD (להלן: "הוועדה").

תפקידה של הוועדה לוודא שמחקרים המבוצעים בבני אדם על ידי חוקרי האוניברסיטה יעמדו באמות מידה אתיות, ולאשרם. לתשומת הלב - אין מדובר ב"ועדת הלסינקי" המאשרת ניסויים בבני אדם על פי החוק ופועלת אך ורק במוסדות רפואיים. הוועדה האוניברסיטאית אינה רשאית, לפי התקנות הקיימות, לאשר ניסויים קליניים. תחת הוועדה פועלות שתי ועדות יחידתיות בין-פקולטיות– האחת בתחומי מדעי הרוח, החברה, המשפטים, הניהול והאמנויות, והשנייה בתחומי מדעי החיים, המדעים המדויקים, הרפואה וההנדסה. מתפקידן של ועדות אלה להקפיד על קיומם של כללי האתיקה במחקרים בבני-אדם, במחקרים ביו-רפואיים ובמחקרים בתחומי מדעי החברה וההתנהגות.

 

לא יבוצע מחקר בבני-אדם בכל רמה שהיא, בין אם במסגרת הלימודים לתואר ובין אם במסגרת  מחקרים המתבצעים על ידי חברי הסגל, ללא אישור בכתב ומראש של הוועדה ובכפוף לתקנות ולהנחיות של הוועדה או של ועדות המשנה הנוגעות בדבר.

 

החוקר המציע את המחקר או מנחה את מי שמציע אותו, יפנה בכתב ליו"ר הוועדה הנוגעת בדבר לקבלת אישור. הוועדה תבחן את ההצעה לאור עקרונות אתיקה מקובלים, ובכללם עריכת מאזן של תועלת מול סיכון, טיפול נאות בנבדקים כולל שמירה על שלומם, כבודם וזכויותיהם, כיבוד צנעת הפרט והסכמה מדעת.

 

בכל מקרה, גם לאחר קבלת אישור הוועדה לביצוע  המחקר, נושא  החוקר באחריות מלאה לקיום עקרונות האתיקה בעריכת המחקר, במיוחד בכל הנוגע להתייחסות אתית לבני האדם המשתתפים במחקר. בנוסף, על החוקר השותף למחקר קליני המבוצע בבתי חולים או גופים רפואיים אחרים ובשיתוף איתם לדאוג לביטוח.

 

חוקר/ת יקר/ה,

נבקש לעדכנך כי הגשת בקשות לאישורה של ועדת האתיקה האוניברסיטאית תיעשה מעתה במערכת מקוונת (לא יבדקו בקשות שיגיעו באמצעות הדואר האלקטרוני).

 

המסמכים הדרושים בשלב ההגשה:

1. הצעת מחקר

2. טופס הסכמה מדעת (לתשומת הלב: במקרים שבהם אוכלוסיית המחקר היא קטינים שטרם מלאו להם 18 שנים יחתמו שני ההורים על טופס ההסכמה מדעת)

3. טופס ASSENT – יש לצרף רק במחקרים שבהם אוכלוסיית המחקר היא קטינים שמלאו להם 16 שנים,  או כאשר מדובר בקטין שטרם מלאו לו 16 שנים ומסוגל להבין את הסיטואציה - במקרה זה יחתום הקטין על טופס הצהרה המכיל את פרטי המחקר בשפה פשוטה וקלה. טופס ההצהרה  יתעד כי הקטין קיבל הסבר על הניסוי

 והוא מביע את רצונו להשתתף בניסוי.

למען הסר ספק, במחקרים שבהם אוכלוסיית המחקר היא קטינים שמלאו להם 16 שנים (או קטינים שטרם מלאו להם 16 שנים אך מסוגלים להבין את הסיטואציה) - יש לצרף טופס הסכמה מדעת שעליו יחתמו שני ההורים, וטופס ASSENT שעליו יחתום הקטין.

4. במקרה שהמחקר מתבצע במוסד רשמי או בשיתוף עם מוסד רשמי כגון בית חולים, משרד החינוך וכדומה - יש להציג את אישור המוסד לביצוע המחקר. במקרה שהמחקר מתבצע בבית חולים או בשיתופו יש להציג טופס 7/17 המהווה אישור מנהל המוסד הרפואי לביצוע המחקר.

 

* לשם הנוחות המסמך מנוסח בלשון זכר, אך הוא פונה לנשים ולגברים גם יחד.

 

על מנת להגיש בקשה לאישור הוועדה יש להיכנס למערכת ה- ERP לפי ההוראות המופיעות בהמשך.

 

לתשומת לבך!!! הכניסה למערכת תיעשה באמצעות שם המשתמש שלך והסיסמה האישית שלך לכלל אתרי  האוניברסיטה.

 

לתשומת לב החוקרים: תוקפו של האישור הוא לשנה מיום הוצאתו, אלא אם כן יצוין אחרת.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive